Doczekałam się! Nadeszła wiosna i cała Japonia raduje się z okazji kwitnącej wiśni. A to co się tutaj dzieje przeszło moje najśmielsze oczekiwania.
JAPOŃSKIE PROGNOZY
Kwitnienie wiśni trwa około dwóch tygodni, w Tokio przypada na marzec lub kwiecień. Jest relacjonowana przez media i wyczekiwane przez całą Japonię.
Wiele tygodni wcześniej Japońska Agencja Meteorogiczna przygotowuje i ogłasza prognozę kwitnienia (akura-zensen, czyli dosłownie ‘front sakury’) dla wszystkich wysp: gdzie i kiedy rozpocznie się kwitnienie wiśni.
Pierwsze kwiaty wiśni zakwitają na subtropikalnej Okinawie w okolicach lutego, do Tokio dociera w okolicy marca lub kwietnia, natomiast na wyspie Hokkaido, która jest wysunięta znacznie na północ, wiśnia zakwita dopiero na początku maja.
SAKURA I JEJ ULOTNOŚĆ
Sakura to japońska nazwa kwiatów kwitnącej wiśni. Uznawana jest za symbol ulotnego piękna. W japońskiej kulturze życie jest postrzegane jako coś bardzo ulotnego. Dlatego właśnie sakura jest metaforą ulotności życia i ten okres jest dla Japończyków tak ważny.
Sakura to powszechny symbol Japonii, umieszczana na przedmiotach codziennego użytku, zastawie stołowej, a także na tkaninach, z których szyje się tradycyjne japońskie kimona. Sakura to też popularne japońskie imię żeńskie.
W czasie II wojny światowej sakura była symbolem, który motywował społeczeństwo japońskie do walki. To właśnie ją japońscy piloci malowali na swoich samolotach przez podjęciem samobójczego lotu. Sakura na japońskim bombowcu symbolizowała piękno i ulotność natury oraz życia.
ODMIANY WIŚNII
W Japonii można spotkać dwa podstawowe gatunki wiśni: piłkowaną nazywaną wiśnią japońską oraz różową.
Wiśnia piłkowana jest główną atrakcją podczas hanami. Zdobi ona alejki, ogrody oraz parki. Ma jasno – różowe lub wręcz białe kwiatki, zebrane w kwiatostan, który liczy od kilku do kilkunastu kwiatków. Wydziela przyjemną i delikatną woń, która cudownie rozpościera się w jej okolicach. Moment przekwitania jest także magiczny, ponieważ osypujące się kwiaty tworzą deszcz setek małych płatków.
Wiśnia różowa wywodzi się z Japonii, ma duże i różowe kwiaty z grubymi płatkami, wygląda cudownie komponując się wspólnie z białą odmianą wiśni.
KRÓTKO O HISTORII HANAMI
Tradycja hanami liczy kilkaset lat. Wywodzi się z VIII wieku, a korzenie można upatrywać w dworskim zwyczaju nazywanym ‘ucztą kwiatową’, który ukształtował się pod wpływem kultury Chin okresu dynastii Tang oraz ceremonii religijnej oddawania czci bóstwom znajdującym się w drzewach sakury.
Zwyczaj ten zyskał na popularności za czasów cesarza Sagi (786-842). To właśnie on pod kwitnącymi drzewami wiśni w pałacu cesarskim w Kioto organizował przyjęcia połączone z podziwianiem kwitnących kwiatów wiśni i piciem sake.
JAPOŃSKIE HANAMI
Hanami w dosłownym tlumaczenie oznacza obserwowanie kwiatów, jest tradycyjnym japońskim zwyczajem podziwiania i zachwycania się pięknem kwitnących kwiatów, a w szczególności kwiatów wiśni.
Japończycy bardzo wyczekują tego momentu, a gdy tylko nadejdzie spędzają praktycznie cały wolny czas w parkach, świątyniach oraz ogrodach. Rozkoszują się pięknem kwitnących wiśni, piknikując całymi rodzinami, spożywając tradycyjne japońskie potrawy oraz pijąc sake pod kwiecistymi koronami drzew.
Drzewa wiśni podczas hanami są wręcz ‘oblegane’. Kiedy udaliśmy się na przejażdżkę rowerową wzdłuż rzeki Tamagawa w kierunku Kawasaki, pod jednym drzewem dopiero rozpoczynającym kwitnienie można było dostrzec dwadzieścia osób czytających książki, rozmawiających lub zwyczajnie obserwujących piękno rodzącej się do życia natury.
Japońskie stowarzyszenie Japan Chery Blossom opracowało listę 100 najlepszych miejsc, wartych odwiedzenia podczas hanami w Japonii. W Tokio podczas hanami polecam szczególnie odwiedzić park: Yoyogi, Ueno, Shinjuku Gyoen oraz Sumida.
W Japonii istnieje także wcześniejsza forma hanami, której obiektem podziwu są kwiaty moreli japońskiej, zwanej też śliwą japońską. Obchody te mają spokojniejszy charakter. Byliśmy na jednej z nich w parku Hanegi. Rzeczywiście panował tam większy spokój, dzięki czemu można bardziej skupić się na obserwacji kwiatów oraz rozkoszowaniu się tym cudownym czasem.
Nigdy wcześniej aż tak nie docenialam pojawiających się pąków oraz kwiatów na drzewach. Właśnie w Japonii się tego nauczyłam i zaczełam baczniej obserwować sygnały przyrody, jej piękno oraz ulotność. A co Ciebie fascynuje w wiośnie?
Pozdrawiam Marta.